lesnymundur / NADLEŚNICTWO PRZEDBORÓW
~~~Leszek S. Pręcikowski~~~LUDZIE LASU I ICH MUNDUR~~~DZIEJE MUNDURU LEŚNIKA cz.1~~~DZIEJE MUNDURU LEŚNIKA cz.2~~~KRÓLEWSKI KORPUS LEŚNY ~~~MUNDUROLOGIA~~~KALENDARIUM LEŚNICTWA ~~~LEŚNA MAPA HISTORYCZNA~~~LASY W EPOCE JAGIELLONÓW~~~LASY KRÓLESTWA POLSKIEGO~~~LASY ZIEMI łÓDZKIEJ~~~DAWNE LASY PRYWATNE~~~LEŚNICTWO W POZNAŃSKIEM~~~NADLEŚNICTWO PRZEDBORÓW~~~NADLEŚNICTWO KOŁO~~~OFERTA WYDAWNICZA~~~

lesnymundur>HISTORIA MUNDURU LEŚNIKA POLSKIEGO
Darmowy hosting JESTEŚ

GOŚCIEM NA TEJ STRONIEUdostępnij na facebookFRIKO.PL - darmowy hosting.
Usługi hostingowe
~~~Darmowy hosting~~~POLECAM ODWIEDZINY TEJ STRONY:
ŁÓDZKIE OBYWATELSKIE FORUM EKOLOGICZNE
~~~ ekologiczneforum ~~~
LINKI STRON POZYCJONUJĄCYCH
Historia munduru leśnika polskiego
Katalog stron www
KOMUNIKAT
Szanowni Państwo! W związku z likwidacją (od 31 marca 2018 r.) hostingu stron www. na serwerze: friko.pl (Osemka.pl), na którym znajduje się ta strona internetowa, zmuszony jestem stworzyć nową stronę o tej tematyce na innym serwerze. Wybrałem w tym celu serwer prv.pl i tam odbudowuję moją stronę pod zmienionym tytułem:
Mundur leśnika (leśny) – jego historia. Polskie lasy i leśnictwo
Zapraszam do jej przeglądania (zaznaczam, że nowa strona nie będzie już identyczna, z tą, którą Państwo właśnie przeglądacie).
mundur-lesny-lesnika-historia
Mundur leśnika (leśny) – jego historia. Polskie lasy i leśnictwo
 

mundur leśnika, mundur leśny, historia munduru, Lasy Państwowe, Leszek Sławomir Pręcikowski, Ludzie lasu i ich mundur

"Nadleśnictwo Przedborów. Historia i współczesność "

Polecam książkę "Nadleśnictwo Przedborów. Historia i współczesność", której jestem współautorem.

 

Ze strony Nadleśnictwa Przedborów...
Obchody 85 – lecia powstania Lasów Państwowych oraz wiele pomniejszych uroczystości z tym związanych, zainspirowały nas, pracowników obecnego Nadleśnictwa Przedborów, do poszukiwań początków powstania naszego nadleśnictwa.
          Na początku 2010 r. pod przewodnictwem Nadleśniczego „ukonstytuował” się zespół redakcyjny , w którego skład weszli: Wojciech Bąk, Jan Cybulski, Stanisław Frąckowiak, Antoni Filipowicz, Paweł Komorowski, Józef Kulawinek i Marek Nowel. Ponadto wspomogli nas swoją wiedzą: Leszek Pręcikowski - "poszukiwacz rzeczy najdawniejszych" oraz prof. Józef Broda, nieoceniony konsultant i recenzent.
          Zasadniczym zadaniem zespołu stało się zebranie i opracowanie materiałów do wydania książkowego monografii o naszym Nadleśnictwie. Oficyna Wydawnicza „KULAWIAK” z Ostrzeszowa podjęła się jej wydania. Nieskromnie możemy powiedzieć, że doskonały efekt końcowy pokazał, iż warto było poświęcić trochę czasu i zaangażowania w powstanie książki.
          Początków Nadleśnictwa należało szukać jeszcze przed I wojną światową. Obecny obszar, składającego się z czterech obrębów, będących dawniej samodzielnymi nadleśnictwami, z równie bogatą i jeszcze starszą historią (Węglewice i Sokolniki) zainspirowały nas do podjęcia próby opracowania i napisania całościowej historii Nadleśnictwa Przedborów.
          W celu dotarcia do źródeł powołania wyżej wspomnianych jednostek administracji leśnej postanowiliśmy przejrzeć dokumenty dotyczące tych nadleśnictw, jakie jeszcze zachowały się w Archiwach Państwowych w Poznaniu, Łodzi i Kaliszu.
          W opracowaniu staraliśmy się wyodrębnić niejako dwie oddzielne części. Pierwsza, objętościowo niewielka, ale jakże historycznie ciekawa, objęła okres dziejów pogranicza wielkopolsko – śląskiego oraz Nadleśnictwa Wanda do II wojny światowej. Ten dział powstał na podstawie bardzo bogatych źródeł historycznych, zwłaszcza kartograficznych. Pozostała zaś część pracy, znacznie obszerniejsza, zawierająca ogromny materiał informacyjny o Nadleśnictwie i jego pracownikach, ma charakter kroniki, dotyczącej zarówno przeszłości, jak i spraw bieżących.
          Ponieważ niniejsza książka jest przeznaczona głównie dla miejscowej społeczności leśników i osób zatrudnionych w naszym Nadleśnictwie, to nawet ta niewielka garść informacji będzie miała dla nich i ich bliskich ogromne znaczenie. Liczymy przede wszystkim na to, że Nasze wspólne narodowe dobro jakim jest LAS nabierze nowego wymiaru, nie tylko w wymiarze gospodarczym, ale również kulturowym.
          Sądzimy ponadto, że bogactwo przekazu, często zaskakującego swoją treścią pisaną, oraz formą ikonograficzną, zainteresuje szersze grono osób, którym blisko jest do naszych lasów " onegdaj i tudzież ".
Darz Bór
KOMUNIKAT
Szanowni Państwo! W związku z likwidacją (od 31 marca 2018 r.) hostingu stron www. na serwerze: friko.pl (Osemka.pl), na którym znajduje się ta strona internetowa, zmuszony jestem stworzyć nową stronę o tej tematyce na innym serwerze. Wybrałem w tym celu serwer prv.pl i tam odbudowuję moją stronę. Zapraszam do jej przeglądania:

mundur-lesny-lesnika-historia
Mundur leśnika (leśny) – jego historia. Polskie lasy i leśnictwo

Szanowni Państwo! Bracia Leśnicy!
Jeśli ktoś z Państwa posiada w rodzinnych archiwach fotografie przodków w mundurze leśnika, albo akcesoria mundurowe (np.: czapki, orzełki, patki z dystynkcjami, guziki, czy jakiekolwiek inne fragmenty umundurowania), gorąco proszę o sfotografowanie ich i przesłanie skanów tych fotografii do mnie, na podanego poniżej maila. Zachęcam też Państwa do podzielenia się ze mną wspomnieniami z pracy i życia Waszych krewnych i przodków - leśników. Kontakt w tej sprawie na  adres mailowy: leszekprecikowski@wp.pl
Materiały te wykorzystam w rozbudowie niniejszej strony internetowej (podając oczywiście  pełny opis i źródło ich pochodzenia).
Z leśnym pozdrowieniem: Darz Bór!
Leszek S. Pręcikowski

Udostępnij na facebook

POLECAM ODWIEDZINY TEJ STRONY:
ŁÓDZKIE OBYWATELSKIE FORUM EKOLOGICZNE
WIZYTA NA TYCH STRONACH, TO CENNA LEKCJA PATRIOTYZMU:
KŁUSZYN 1610-2010
HUSARIA POLSKA
KŁUSZYN 1610-2010 400 rocznica bitwy


Google
https://www.google.pl/

Ten serwis internetowy używa plików cookies. Dzięki nim można dostosować  serwis do oczekiwań Internautów oraz zbierać anonimowe dane do celów statystycznych.
Jeżeli nie zgadzasz się na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies, musisz zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

UWAGA!!!
Osoby wykorzystujące tekst lub ilustracje pochodzące z mojej strony internetowej, proszone są o podawanie źródła pochodzenia wykorzystanych materiałów (z zamieszczeniem pełnego zapisu mojego nazwiska i imienia - jako ich autora).


© Leszek S. Pręcikowski
 
Copyright ©2008 by Leszek S. Pręcikowski
Kreator Stron www